• SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH”

          • Profilaktykę należy rozumieć jako działania stwarzające człowiekowi okazję aktywnego gromadzenia różnych doświadczeń, które powodują wzrost jego zdolności, do radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

            (G. Edwards )

            Wszelkiego rodzaju zajęcia profilaktyczne w szkole można traktować jak parasol ochronny, rozkładany nad uczniami, by ich uchronić przed zachowaniami problemowymi, a także przed pojawianiem się nowych zagrożeń dla ich prawidłowego rozwoju.

            Mając na względzie zapobieganie używania substancji psychoaktywnych a także zaznajamiania uczniów z zagrożeniami jakie niosą, dnia 08.12.2023 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki.

            Jako szkoła już od lat realizujemy różnorakie zajęcia o charakterze profilaktycznym. Zajęcia te stanowią działania planowe, są zgodne z Planem wychowawczo- profilaktycznym szkoły oraz z planami wychowawczymi , jakie realizują podczas swoich lekcji nauczyciele.

            W bieżącym roku szkolnym działania profilaktyczne zostały zorganizowane wspólnie z policją a także sanepidem . W trakcie działań profilaktycznych uczniowie wszystkich klas wspólnie z wychowawcami rozwiązywali krzyżówki, rebusy, układali hasła związane z profilaktyką zagrożeń.

            Uczniowie klas młodszych z wielkim zaangażowaniem,przygotowywali zdrowe surówki i sałatki. Klasy starsze w trakcie dnia samodzielnie układały krzyżówki profilaktyczne z hasłem. Za zaangażowanie uczniowie zostali nagrodzeni przez wychowawców, a najładniejsze prace ozdobiły aulę szkolną. W czasie spotkań z przedstawicielami policji i sanepidu odbyły się pogadanki i prezentacje dotyczące narkotyków, cyberprzemocy i uzależnień. W klasach młodszych pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadanki na temat zdrowego odżywiania i dbania o zdrowie.

            Szkolny Dzień Profilaktyki zakończył się zabawą przy muzyce, której celem było rozruszanie uczniów w ramach promocji aktywności fizycznej. Dzień Profilaktyki był dla uczniów ciekawą formą promocji zdrowia bez używek i niebezpieczeństw jakie one ze sobą niosą.             

                                                                                                                                                        JADWIGA ROKICKA

            .

             

          • 1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

          • Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację. Co roku Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia.

            Nieodłącznym elementem Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Ideę tę po raz pierwszy zainicjowano w 1991 roku. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę, alerównież miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

            Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

            Dlatego w tym roku nasza szkoła po raz kolejny  włączyła się w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. Podczas pogadanek przeprowadzonych na lekcjach biologii, wychowania do życia w rodzinie zwróciliśmy uwagę na podstawowe fakty dotyczące HIV/AIDS, dróg zakażenia się wirusem i objawów choroby. Poruszony został również problem tolerancji wobec osób zarażonych HIV i chorych na AIDS.

            Na koniec zostały przygotowane plakaty wykonane przez uczniów klas siódmych, ósmych.

                                                                                                                                                                             NAUCZYCIEL: KĘPIŃSKA NATALIA