6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Celem tego dnia jest zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty z dzieckiem, które ma problem z mówieniem, jak również rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej osobom z zaburzeniami mowy.
5 marca z tej okazji w klasach pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia logopedyczne. Tematem przewodnim zajęć były: „Zabawy ze smokiem Obibokiem " – gimnastyka buzi i języka. Logopeda przeczytał bajkę logopedyczną pt. „Smok Obibok”, a dzieci wykonały gimnastykę buzi i języka – ćwiczenia usprawniające narządy mowy: język, wargi, podniebienie miękkie, policzki i żuchwę z wykorzystaniem lusterek. Rozwiązywały zagadki o zwierzętach i doskonaliły sprawność manualną. W trakcie zajęć samodzielnie wykonały zabawki logopedyczne z papieru i kolorowej bibuły - Smoka zionącego ogniem, które wykorzystane były do ćwiczeń oddechowych.Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach, a samodzielnie wykonane zabawki zmobilizowały je do prawidłowego wykonania ćwiczeń oddechowych.
Dlaczego istotne jest prawidłowe oddychanie?
Oddech będący naturalnym odruchem człowieka wpływa na całościowy rozwój i funkcjonowanie człowieka. Oddziałuje także na prawidłowe ukształtowanie oraz motorykę aparatu artykulacyjnego.Niewątpliwie dobre oddychanie wpływa na właściwe mówienie.Dziecko oddychające w nieprawidłowy sposób narażone jest na:
-
Niedostateczne dotlenienie organizmu – ograniczona pojemność płuc.
-
Częste infekcje górnych dróg oddechowych.
-
Zaburzenia płynności mowy – niewłaściwe fazy oddechowe.
-
Wadami wymowy np. seplenienie, rotacyzm, międzyzębowość – dzieci, które oddychają przez usta mają problem z pionizacją języka.
-
Wiotkość mięśni warg i policzków, żwaczy – spowodowana ciągłym rozchyleniem ust.
- Wady zgryzu.
Jaki jest cel i rola ćwiczeń oddechowych?
Ćwiczenia oddechowe mają na celu pogłębienie oddechu oraz zwiększenie pojemności płuc. Ważne jest wydłużenie fazy oddechowej i wyrobienie właściwego dla mowy toru oddechowego. Zsynchronizowanie faz wydechowych z treścią wypowiedzi. Ćwiczenia oddechowe stosowane w terapii logopedycznej dzieci pomagają zapobiegać wszelkiego rodzaju wadom wymowy i niewłaściwemu ukształtowaniu aparatu artykulacyjnego.
ANNA SZADKOWSKA – LOGOPEDA SZKOLNY